wtorek, 20 stycznia 2015

Klub Poszukiwaczy Przygód

         Na początek szybka informacja !

 Witam wszystkich z powrotem na moim blogu ! Nie było mnie ... dłuuugo. Mój powód jest prosty. Stwierdziłam, że mój blog potrzebuje zmian, a ja natchnienia. Szybko, krótko i na temat.


A teraz przejdźmy do sedna...

                       RECENZJI ,,TAJEMNICZEGO PRZECIWNIKA" AGATHY CHRISTIE

  Przeczytałam tę książkę jakiś czas temu. Czytałam ją na okrągło w domu, w autobusie, idąc, a nawet na niektórych lekcjach w szkole. To nie pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam i na pewno nie ostatnia. Agatha Christie ma niesamowity talent do pisania kryminałów ! Naprawdę !


,,- Może masz rację, moje dziecko. Kobiety były i są takie same. Bezczelne wówczas i bezczelne dziś.

- W pełni się zgadzam, sir - odparła Tuppence. - Sama jestem bezczelna."


Tajemniczy Przeciwnik jest powieścią, która pochłania nas od pierwszej strony. Pozwala nam na niesamowitą podróż w czasie. Autorka tak świetnie opisuje miejsca, zdarzenia, budynki, pomieszczenia, osoby, że podczas zagłębiania się w lekturę miałam wrażenie jakbym na własnej skórze przeżywała opisane wydarzenia, jakbym przechadzała się mimochodem po Londynie i nagle spotkała głównych bohaterów biorących udział w akcji. 


,,I proszę się nie czuć urażoną, że wytykam pani młodość. Jest to wspaniały grzech, który ludzie niestety zamieniają zbyt szybko na wątpliwą cnotę rzekomej dojrzałości."


ZARYS FABUŁY :

Amerykanka Jane Finn ma cenne dla brytyjskiego rządu dokumenty, dlatego depczą jej po piętach: pan Brown - człowiek związany z bolszewikami, wywiad oraz bogaty kuzyn z Ameryki. W sam środek afery wpadają także Tommy i Tuppence, marzący o ekscytujących przygodach. Nadstawiają karku (dosłownie!), by zdemaskować Browna, uchronić Anglię przed szerzącym się komunizmem i odkryć... wzajemną miłość! 
Tommy i Tuppence debiutują w tej powieści, wnosząc weń wyobraźnię i niekonwencjonalne podejście. A wszystko za sprawą rozmowy podsłuchanej przez Agatę Christie w kawiarni…

GŁÓWNI BOHATEROWIE : 
Thomas (Tommy) Beresford i Prudence (Tuppence) Cowley 


Przechodząc do sedna sprawy...
Na samym początku poznajemy dwójkę przyjaciół, którzy są bez grosz przy duszy, oboje poszukują  jakiegoś sposoby by do kieszeni wpadło trochę groszy. Podczas rozmowy w kawiarni wpadają na pomysł założenia spółki, którą nazywają Klubem Poszukiwaczy Przygód. Za sprawą zbiegu okoliczności, łudu szczęścia Tuppence trafia na tajemniczego pana Edwarda Whittingtona, który oferuje jej pracę. Uradowana kobieta zjawia się w jego biurze następnego dnia. Podczas rozmowy uzgadniającej warunki pracy nasza bohaterka przedstawia się fałszywym, podsłuchanym nazwiskiem Jane Finn. Wzburza to jednak oburzenie u rozmówcy, który następnego dnia znika wraz ze swą firmą.  Tommy i Tuppence spostrzegają jednak,że trafili na ślad czegoś większego. Po pewnym czasie trafiają jednak na pana Cartera, który okazuje się być starym znajomym Tommy'ego oraz powiązany z brytyjskim wywiadem. Owy pan Carter daje im propozycję pracy, mają odnaleźć wymienioną wyżej Jane Finn oraz dokumenty, które otrzymała od pewnego kuriera brytyjskiego. Na swej drodze spotykają również pana Juliusa Hersheimmera, który okazuje się być kuzynem panny Jane oraz bardzo bogatym Amerykaninem. Po wielu perypetiach, zabawnych przygodach, wydarzeniach pojawia się cały kalejdoskop postaci. Pani Rita Vandemeyer (u której Tuppence podjęła służbę), znakomity, znany i ceniony prawnik pan James Peel Edgerton, Rosjanin, Niemiec i wielu, wielu innych. Agatha Christie manipuluje nami przez całą książkę, wpuszcza w maliny, każe nam wierzyć w to co chce żebyśmy wierzyli, podaje wiadomości (często fałszywe), które mają nas nakierować... no właśnie, ale na kogo ? Na tajemniczego pana Browna ! Nikt nie wie kim jest. Są dwaj podejrzani ... prawnik i bogaty Amerykanin. Czas pokaże kto tak naprawdę jest wrogiem...


Uważam,że ta książka jest czymś wspaniałym. Mimo iż nie jest to kryminał, a bardziej powieść szpiegowska to i tak ją polecam. Jeśli ktoś nie zna ani jednej powieści tej znakomitej autorki to nie polecam zaczynać od tej książki. Niektórym może znudzić się nieustanna zabawa autorki z czytelnikiem. Dziękuje za uwagę ! To by było na tyle. Do następnego posta I NIECH LOS ZAWSZE WAM SPRZYJA !

+piosenka, która zawładnęła mym sercem w ostatnim czasie


2 komentarze :

 1. Uwielbiam kryminały Agathy Christie! Tajemniczego Przeciwnika co prawda jeszcze nie czytałam, chociaż czeka na półce ;) Zapewne za niedługo po niego sięgnę, a czytając twoją recenzję stwierdziłam, że jest to bardzo interesująca książka... Muzyczka piękna :)
  Pisz dalej!
  w wolnej chwili zapraszam do siebie:
  atramentowakrowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KONIECZNIE PRZECZYTAJ ! <3 BĘDZIE O CZYM ROZMAWIAĆ ! AAAAAAAAAAAAA <3 Jak mi się miło zrobiło. Dzięki <3

   Usuń

Odwiedziny

Obserwatorzy

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka