piątek, 5 czerwca 2015

Wróć jeśli pamiętasz - Gayle Forman


Hej,hej ! Dziś zebrałam się w sobie i nareszcie postanowiłam napisać recenzję ! Ostatnie miesiące były dla mnie strasznie ciężkie, męczące i w pewnym stopniu przygnębiające. Na blogu pojawiały się głównie tagi lub posty, które pisze się bardzo szybko. Nie przedłużając... ZAPRASZAM NA RECENZJĘ !

ZARYS FABUŁY :

Minęły trzy lata od tragicznego wypadku, który na zawsze zmienił życie Mii. Chociaż dziewczyna straciła rodziców i młodszego brata, postanowiła żyć dalej. Obudziła się ze śpiączki… ale zniknęła z życia Adama. Teraz żyją osobno po dwóch stronach Ameryki – Mia jako wschodząca gwiazda wśród wiolonczelistek, Adam jako rockman, idol nastolatek i obiekt zainteresowania tabloidów. Pewnego dnia los daje im drugą szansę…

Przemierzając ulice Nowego Jorku, miasta, które stało się nowym domem Mii, wyruszą w podróż w przeszłość. Czy uda im się odnaleźć miłość? Czy Mię i Adama czeka wspólna przyszłość?

(opis z tyłu okładki)
Mia i Adam zerwali. Adam zaczął i rozkręcił swoją karierę jako gwiazda rocka, Mia stała się sławną i cenioną wiolonczelistką. Co na ich drodze poszło nie tak ?

"Budząc się rano, powtarzam sobie: "To tylko jeden dzień, jeden dwudziestoczterogodzinny odcinek czasu, który musisz przetrwać".

"Wróć, jeśli pamiętasz" jest pisana z perspektywy Adama. Muszę przyznać,że ta narracja bardziej przypadła mi do gustu. Ta historia jest bardziej szczera, mocna, wyrazista. Widać,że autorka dopracowała swój styl i dzięki temu książka stała się bardziej dojrzała.

"Jestem otoczony ludźmi, a czuję się samotny."
Adam osiągnął to o czym marzył, ale... właśnie ! Zawsze jest jakieś "ale". W pewnym momencie nazbierało się tyle negatywnych emocji, problemów i doprowadziło to do jego nerwicy i depresji. Musiał łykać tabletki, uzależnił się od palenia papierosów, odseparował się od zespołu (wyjątkiem były koncerty). Nie dziwię mu się. A czemu ? A no temu, że Mia zerwała z nim w tak straszny i podły sposób !

Chłopak wspomina różne chwile, które przeżywali z Mią przed wypadkiem jak i po nim. Pozwolił Mii wyjechać do Nowego Jorku, pozwolił spełniać jej marzenia. Ona stopniowo zaczęła urywać z nim kontakt aż zamilkła na trzy lata. Żadnych SMS-ów, telefonów, NIC ! Nie raczyła nawet mu odpisać. Po prostu z dnia na dzień nic, dno, pustka, nul, zero ! Jak tak można ! Mia zachowała się okropnie.

Pewnego dnia gdy Adam przechadza się ulicami miasta znajduje plakat, na którym zauważa Mię. Postanawia wybrać się na jej koncert. Dziewczyna dowiaduje się, że przyszedł i posyła po niego. Gdy spotykają się po raz pierwszy od tych trzech lat można wyczuć napięcie i niezręczność. Mia postanawia oprowadzić go po jej ulubionych miejscach, pokazać mu miasto z innej strony, zawiązać przyjacielską relację. Nie wiem co mogę jeszcze powiedzieć. Nie chcę Wam nic zaspojlerować.

Reasumując... Gayle Forman świetnie się spisała z kontynuacją "Zostań, jeśli kochasz". Wykazała się kreatywnością i nieszablonowym sposobem myślenia, wcielając się w postać młodego mężczyzny zmagającego się z tak wieloma problemami. Książkę czyta się szybko, jest napisana prostym, ale pięknym językiem. Jest w niej dużo przemyśleń. Polecam wam tę książkę, mimo że  jest troszkę przewidywalna.Na dziś to tyle ! Koniecznie sięgnijcie po tę książkę, ale także jej poprzedniczkę. Gorąco Was pozdrawiam ! Niech los zawsze wam sprzyja !
                                                 

1 komentarz :

  1. Mi również druga część przypadła bardziej do gustu ;D

    OdpowiedzUsuń

Odwiedziny

Obserwatorzy

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka